Wciągniki ręczne a elektryczne - który wybrać?

Urządzenia dźwignicowe, doskonale sprawdzają się w fabrykach, magazynach i na budowach, umożliwiając przemieszczanie ładunków. Szeroki wybór dostępnych modeli pozwala na znalezienie wciągnika bezpośrednio odpowiadającego na aktualne potrzeby. Czym więc kierować się wybierając rozwiązanie dla siebie?

Podstawowe rozróżnienie obejmuje wciągniki ręczne i wciągniki elektryczne. Pierwsze do obsługi wymagają użycia  siły mięśni, a drugie w pracy wykorzystują napęd elektryczny. Sposób operowania nie jest jednak jedynym wyróżnikiem, który powinien decydować o wyborze wciągnika.

Wciągnik łańcuchowy elektryczny z wózkiem LEMA-
Wciągnik łańcuchowy elektryczny z wózkiem

 

Specyfika wciągarki

Warto podkreślić, że wciągniki obsługiwane ręcznie są między sobą mocno zróżnicowane ze względu na sposób i miejsce ich wykorzystania. Wśród tego typu wciągników dostępne są zarówno łańcuchowe, łańcuchowe-aluminiowe, dźwigniowe, czy też wciągniki estradowe-sceniczne. Ze względu na to, że każdy z nich odpowiada na inne potrzeby, po zdecydowaniu się na zakup urządzenia dźwignicowego operowanego ręcznie, należy także przyjrzeć się poszczególnym ich podkategoriom i poszukać tego, który najpełniej spełni wszelkie potrzeby. W celu zapoznania się z parametrami poszczególnych kategorii wciągników, zapraszamy na naszą stronę.

 

Ciężar podnoszonego ładunku

Zarówno wciągniki ręczne, jak i elektryczne, dostępne są w zależności od kategorii w różnych opcjach wyposażenia i udź

wigu, a co za tym idzie umożliwiają podnoszenie ładunków o różnych masach. Wbrew pozorom, wciągniki elektryczne nie są jedynymi, które umożliwiają udźwig powyżej 1 tony. Takie, a nawet cięższe ładunki (nawet do 10 ton) obsłuży również wciągnik ręczny.

 

Wydajność i płynność pracy

Czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy decyzji o zakupie wciągnika ręcznego lub elektrycznego jest również wydajność pracy, jaką jest on w stanie zapewnić. Z reguły, wciągarki elektryczne umożliwiają wykonanie tej samej liczby uniesień lub opuszczeń towaru w krótszym czasie niż wciągarki ręczne. Ponadto, pozwalają na zwiększoną płynność pracy, dzięki możliwości długotrwałego używania. Wciągniki elektryczne, za sprawą oferowanej w wielu modelach dwustopniowej regulacji prędkości, pozwalają także na precyzyjne podnoszenie i opuszczanie nawet delikatnych towarów. Oczywiście możliwość uzyskania większej wydajności i powtarzalności pracy wiąże się także z kosztem zakupu wciągnika elektrycznego, który jest większy niż w przypadku wciągnika ręcznego.

 

Przemieszczanie w ramach obszaru pracy

Czasem miejsce wykorzystania wciągnika wymaga częstego podnoszenia lub opuszczania towaru w różnych obszarach tego samego obiektu. W sytuacji, w której do wykonania prac wykorzystywane jest to samo urządzenie, należy zwrócić uwagę na łatwość jego przemieszczania. W tym przypadku lepiej sprawdzą się wciągniki ręczne, które można uznać za bardziej mobilne niż wciągniki elektryczne. W przypadku wciągników ręcznych do podnoszenia ładunków do 1 tony, ich waga umożliwia przemieszczanie zgodnie z potrzebami. Wciągniki elektryczne, czy wciągniki ręczne, podnoszące ciężary na poziomie 5 ton, to natomiast urządzenia o masie własnej na poziomie 100 kg. Z tego względu ich mobilność jest ograniczona.  W celu zwiększenia możliwości mocowania wciągników ręcznych, można wykorzystać do nich zawiesia, pozwalające na montowanie ich na dwuteowniku, co doskonale sprawdzi się w wielu magazynach i fabrykach.

Zawiesia (uchwyty) szczękowo - klamrowe

Kontakt

Lema Engineering Sp. z o.o.
ul.Przejazdowa 25
05-800 Pruszków

Godziny otwarcia
Pn-Cz 8-16, Pt 8-14

+ 48 22 6388031
+ 48 22 6389778

sklep@lema-wozki.pl

 

NIP: PL5222610782,
KRS 000028711

Zamówienia

sklep@lema-wozki.pl

+ 48 660596708

+48 22 6389778


do góry