Planujesz zakup wózka paletowego, który stanowiłby doskonałe uzupełnienie wyposażenia magazynu, sklepu lub hali produkcyjnej? Pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na kilka istotnych cech „paleciaka”, dzięki którym będzie on idealnym narzędziem pracy dla Twoich pracowników.
Przedsiębiorcy lub inne osoby, które decydują się na zakup wózka paletowego, muszą wiedzieć, że występują dwa rodzaje takich urządzeń – ręczne oraz elektryczne. Podział ten obowiązuje zarówno w przypadku wózków paletowych, jak i wózków masztowych. Jak łatwo się domyślić, większość paleciaków obsługiwanych ręcznie nie posiada wspomagania – czy to jazdy, czy podnoszenia – więc jego wykorzystanie wiąże się z użyciem siły mięśni. Obsługa ręcznego wózka jest jednak bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.
Warto jednak zauważyć, że w przypadku bardziej wymagających użytkowników ręcznych „paleciaków”, możliwe jest znalezienie wózków specjalistycznych. W przypadku przewożenia towaru o większej masie czy też transportowania go na większe odległości, dobrym rozwiązaniem będzie wybór wózka posiadającego wspomaganie. Przykładem jest model ACC-20-1000, który dzięki wspomaganiu pozwala na jego użycie przy zastosowaniu minimalnej siły.
Alternatywnym rozwiązaniem są wózki elektryczne, które mogą znacznie usprawnić pracę i odciążyć używającego je pracownika. Te urządzenia są również łatwe w obsłudze i doskonale sprawdzają się w obiektach, gdzie pracują kobiety lub tam, gdzie wymagany jest transport załadunku na duże odległości.
Podjęcie wyboru pomiędzy wózkiem paletowym i masztowym jest łatwiejsze niż może się wydawać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na swoje aktualne potrzeby oraz te, które mogą pojawić się w przyszłości. W przypadku konieczności wykorzystania paleciaka w magazynie lub fabryce przede wszystkim do transportowania towaru z punktu A do punktu B, lub w przypadku niskiego załadunku towaru – wystarczający będzie wózek paletowy. Sprawdzi się on również przy przeładowywaniu towaru do transportu. To najpopularniejszy rodzaj wózków, możliwy do nabycia w najniższej cenie.
Na inne potrzeby odpowiadają wózki podnośnikowe, do których należą m.in. wózki masztowe. Poza sprawnym załadunkiem i rozładunkiem palet, pozwalają także na układanie towaru w stos oraz umieszczanie go na półkach lub w samochodach dostawczych. Ten rodzaj wózka masztowego sprawdzi się doskonale w magazynach i fabrykach, które wykorzystają wysoki system załadunku. W katalogu dostępnych wózków masztowych można zauważyć zróżnicowanie pod względem możliwego udźwigu i wysokości podnoszenia towaru. W tej kategorii wózków podnośnikowych wyróżnić można wózki masztowe ręczne i masztowe elektryczne.
Przykładem wózka masztowego ręcznego jest model PTM 1016, który może podnosić ładunek na maksymalną wysokość 1600 mm, przy czym sam mierzy 1980 mm, co pozwala mu zmieścić się w większości standardowych otworów drzwiowych. Jego niewielka masa własna pozwala na sprawną obsługę i możliwość łatwego manewrowania. Do tego typu wózka dokupić można specjalną, uniwersalną nakładkę, umożliwiającą transport towarów, które z różnych powodów nie są umieszczone na palecie. Sam wózek masztowy posiada również osłonę masztu wykonaną (w zależności od konkretnego modelu) z pleksi lub kratowaną, co polepsza widoczność w czasie załadunku i wyładunku.
Jedną z ważniejszych cech wózka paletowego są jego gabaryty i dostępna szerokość i długość wideł. Należy bowiem zwrócić uwagę na wymiary samego wózka i na jego główne wykorzystanie do codziennej pracy. Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni.
W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzi się większość dostępnych modeli wózków paletowych. Gdy magazyn lub sklep wykorzystuje najbardziej popularne europalety (o wymiarach 1200 x 800mm) – wybór odpowiedniego modelu nie powinien stanowić problemu.
Co natomiast jeśli mamy zapotrzebowanie na przewożenie towarów o nietypowych wymiarach? Ze względu na dużą różnorodność dostępnych modeli wózków paletowych, nie powinniśmy mieć problemu w znalezieniu modelu dla siebie. Znajdą się wśród nich zarówno wózki wyposażone w krótkie widły, wąskie widły, jak i szerokie widły.
Przykładem wózka paletowego ręcznego, który znajdzie swoje zastosowanie do podejmowania specjalistycznych palet jest ACJ z wąskimi widłami ( 450mm) o udźwigu aż 2500kg i długości wideł 800,1000, 1150mm.
Z kolei przykładem wózka paletowego o szerszych widłach jest model ACCF 20/1150 (szer. wideł 685 mm, długość 1150 mm). Pozwala on na przemieszczanie ładunków na niestandardowych paletach (np. na skrzyniopaletach) o łącznej masie towaru do 2000 kg.
Innym specjalistycznym rodzajem paleciaków są wózki niskoprofilowe, które mają minimalną wysokość wideł (35 mm), pozwalającą na podnoszenie palet o dodatkowo obniżonej wysokości. Takiego rozwiązania szukać można m.in. w modelu ACRL 20 1150.
Kolejna ważna cecha, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem wózka paletowego, to jego udźwig. Maksymalny udźwig wózka paletowego może sięgać nawet 3,5 tony, dzięki czemu przystosowany on jest do najbardziej wymagających prac. W przypadku wózków masztowych możemy przewozić i podnosić towar o masie nie przekraczającej 1,5 tony. Udźwig należy sprawdzić indywidualnie do każdego modelu wózka paletowego.
Przestrzeganie zalecanych limitów maksymalnej wagi załadowanego towaru do transportu jest niezwykle istotne dla prawidłowego działania wózków. W przypadku przeładowania wózka, czyli załadowania towaru o wadze większej niż dopuszczalna specjalny zawór bezpieczeństwa, występujący we wszystkich naszych wózkach, uniemożliwi podjęcie pracy takim wózkiem. Zawór bezpieczeństwa, jest naszym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem sprzętu, a w konsekwencji naprawą, czyli przestojem w pracy.
Element „paleciaka”, na który niewiele osób zwraca uwagę, a ma on bardzo duży wpływ na wydajność, wygodę i długość pracy wózka. Kółka i rolki wykorzystane w wózkach mogą być wykonane z różnych materiałów, przy czym każdy z nich cechuje się innymi parametrami.
Najtrwalszym i najlepszym materiałem wykorzystywanym w produkcji rolek i kółek do wózków paletowych jest poliuretan. Materiał ten sprawia, że są one najbardziej wytrzymałe, najlepiej dostosowane do różnego rodzaju nawierzchni. Ponadto, są bardzo odporne na ścieranie i wyjątkowo ciche. Zdecydowana większość modeli paleciaków dostępnych w naszej ofercie posiada koła i rolki wykonane z poliuretanu.
Inny materiałem wykorzystywanym do produkcji kółek i rolek do wózków paletowych jest guma. Wózki wykorzystujące gumowe kółka i rolki poruszają się cicho, nie uszkadzają posadzki – co sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie występuje delikatna podłoga, np. płytki – i pozwalają na komfortowe prowadzenie wózka z uwagi na elastyczność oraz przyczepność. Dodatkowo są wrażliwe na uszkodzenia przy kontakcie z ostrymi krawędziami i mogą zostawiać ślady – szczególnie jeśli kółka i rolki wykonane są z gumy w kolorze czarnym. Warto pamiętać o cechach tego rodzaju rolek i kółek oraz mieć na uwadze to, czy w naszym magazynie lub innych pomieszczeniach nie występują posadzki lub progi, które mogą uszkodzić rolki i kółka.
Popularne z uwagi na swoją niską cenę – są kółka i rolki wykonane z nylonu. Materiał ten cechuje się wysokim stopniem twardości oraz niewielkim oporem toczenia. Zaletą rolek i kółek nylonowych, prócz ich ceny, jest też fakt, że łatwiej utrzymać je w czystości, co jest szczególnie istotne przy zastosowaniu wózka paletowego w branży spożywczej (sklepy, magazyny z żywnością).
Większe bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania zapewniają wózki wyposażone w mechanizmy wspomagające jazdę, co ułatwia pokonywanie stromych podjazdów czy przeszkód w postaci progów, krawędzi czy dziur w nawierzchni. Przykładem wyposażonym we wspomaganie jazdy jest wózek ręczny paletowy model ACC 20/1000. Urządzenie to jest łatwiejsze w obsłudze, gdyż pracownik nie musi stosować większej siły podczas transportu nawet najcięższych ładunków, a szczególnie w momencie ruszania.
Oprócz wspomagania jazdy, paleciaki mogą być w pełni elektryczne, dzięki czemu zarówno jazda jak i załadunek (podnoszenie) możliwa jest bez użycia siły mięśni. Takie funkcje posiada np. model ACTE 15, lecz w ofercie dostępne są także paleciaki z elektryczną jazdą i ręcznym podnoszeniem (przykład: model LS 15). Do tego rodzaju paleciaków polecane jest nabycie zapasowej baterii – uniknąć można przez to postoju w pracy spowodowanego koniecznością ładowania akumulatora.
Elektryczne paleciaki pozwalają też na płynną zmianę prędkości jazdy, co szczególnie ułatwia manewrowanie urządzeniem w obiektach ciasnych i sprawia, że jego obsługa jest znacznie bardziej bezpieczna. Dodatkowo elektryczne wózki paletowe posiadają wskaźnik rozładowania akumulatora, dzięki któremu operator w odpowiednim czasie dowie się, że musi dokonać jego ładowania lub podmiany na akumulator wymienny, ewentualnie drugą, zapasową baterię.
Jakie są inne istotne elementy, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru wózka paletowego lub masztowego? Naturalnie, jeśli naszą główną potrzebą jest transport towaru bądź jego podnoszenie – powyższe informacje mogą okazać się wystarczające. Jednak podejmując decyzję o wyborze wózka, który w pełni odpowie na nasze potrzeby, warto jest zwrócić także uwagę na dodatkowe, dostępne możliwości. Mogą one bowiem jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić pracę z wykorzystaniem naszych wózków.
Jedną z nich jest możliwość samozaładowania, którą posiada wózek masztowy (model LME 0513 ZS). To półelektryczne urządzenie pozwala na załadunek towaru na samochód bez konieczności pomocy osób trzecich – wózek bowiem potrafi nie tylko umieścić paletę w pojeździe, ale również sam się do niego załadować. To rozwiązanie jest wyjątkowo pomocne i znacznie przyspiesza pracę.
Niektóre z wózków paletowych mogą być też wyposażone w wagę, która umożliwi kontrolowanie ciężaru załadunku. Model ACWX 25 wyposażono w wagę które pozwala kontrolować ciężar transportowanego ładunku. Waga posiada również funkcję tarowania – automatycznego lub ręcznego – co pozwala zważyć jedynie towar umieszczony na palecie, a nie łącznie z nią. Sama obsługa wagi jest prosta, a wynik wyświetlany jest na czytelnym i dużym ekranie LCD. Dodatkowa funkcja ważenia ładunku dostępna jest zarówno w wózkach ręcznych jak i elektrycznych (np. model TEL 2 15 W).
Bez względu na to, w jakie elementy wyposażony będzie wózek paletowy lub masztowy, należy bezwzględnie pamiętać o tym, że urządzenia te wymagają cyklicznego serwisu. Warto więc zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych, dzięki czemu ewentualne naprawy będą odbywały się bezproblemowo i stosunkowo niewielkim kosztem.
Lema Engineering Sp. z o.o.
ul.Przejazdowa 25
05-800 Pruszków
Godziny otwarcia
Pn-Cz 8-16, Pt 8-14
+ 48 22 6388031
+ 48 22 6389778
NIP: PL5222610782,
KRS 000028711