Podczas transportu ładunków niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Jednym i zarazem najważniejszym z czynników, który je zapewnia jest odpowiednie zabezpieczenie towarów w jego trakcie. Cel ten jest także głównym zadaniem pasów transportowych i odciągów łańcuchowych. Czym się różnią i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru – na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
Pasy transportowe są najpopularniejszym rodzajem zabezpieczeń towarów. Wykorzystywane są chętnie, co wynikać może między innymi z ich wielu możliwych zastosowań. Modele o mniejszym udźwigu (np. do 0,5 tony, o szerokości taśmy 25 mm), służą do transportowania głównie lekkich ładunków i paczek, na przykład na bagażniku samochodowym, czy na przyczepie. Okazują się pomocne także do zabezpieczania towarów w garażach, czy na strychach i do porządkowania przestrzeni magazynowej. Z kolei do zabezpieczenia lekkich i średniociężkich ładunków możemy wykorzystać pasy o udźwigu np. 2 ton i szerokości pasa 35 mm. Modele pasów szerokich na 50 mm, mogące zabezpieczyć ładunek do 5 ton, sprawdzą się natomiast w transporcie z wykorzystaniem samochodów dostawczych, a nawet do przymocowania auta na lawecie.
Możliwość wykorzystania pasów zależy przede wszystkim od parametrów określonego modelu. Wybierać możemy spośród różnych tonaży i długości pasów transportowych. Poznaj dostępne warianty.
Przykładowo model LM0208 o długości 8 metrów pozwala na udźwig towarów do 2000 kg lub 1000 kg w zależności od sposobu mocowania ładunku. To właśnie od metody mocowania uzależniona jest maksymalna waga zabezpieczanych towarów. Wyróżniamy zabezpieczenie przez opasanie (przy wykorzystaniu jednego pasa okalającego towar) i w naciągu (w układzie prostym, czyli linii prostej od towaru do punktu zaczepienia). Dodatkowym parametrem na który należy zwrócić uwagę jest też szerokość pasa. Przykładowo najbardziej wytrzymałe pasy o udźwigu do 5 ton mają szerokość 50 mm (np. model LM0510). Umożliwiają one transport ładunków o dużym ciężarze. Decydując się na pas transportowy dla siebie warto także zweryfikować posiadanie przez niego certyfikatu w postaci niebieskiej metki, informującej o spełnianiu norm.
Alternatywą dla pasów mogących zabezpieczać cięższe ładunki są odciągi łańcuchowe, które umożliwiają transport ciężkich i bardzo ciężkich towarów. Wyróżnia je trwałość nawet w trudnych warunkach, takich jak transport drogą morską. Zastosowanie znajdą naturalnie także w transporcie lądowym, zarówno dla towarów wielkogabarytowych, jak i tych, które są trudne do przemieszczania.
Podczas wykorzystania odciągów praktykowany jest jeden sposób ich mocowania – w naciągu. Decydując się na ten typ zabezpieczenia swojego ładunku należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowany w nich napinacz. Jest to najważniejszy element odciągu, który warunkuje jego wytrzymałość i dozwolony udźwig. Do niego należy dobrać łańcuch o odpowiedniej średnicy ogniwa i długości spełniającej nasze potrzeby. Przykładem napinacza jest model LMN 6,3 T, o udźwigu równym 6,3 tony.
Jeśli wiesz już jaki sposób zabezpieczenia ładunków będzie dla Ciebie najlepszy – zapoznaj się z ofertą naszego sklepu.
Jeśli potrzebujesz naszej pomocy – skontaktuj się, a my chętnie doradzimy!
Lema Engineering Sp. z o.o.
ul.Przejazdowa 25
05-800 Pruszków
Godziny otwarcia
Pn-Cz 8-16, Pt 8-14
+ 48 22 6388031
+ 48 22 6389778
NIP: PL5222610782,
KRS 000028711